"חיות מחמד" – בריאות והגיינה – כמה עצות

כלב וחתול הינם חיות מחמד הדורשים את תשומת ליבם של בעליהם. להלן מספר עצות לטיפול מיידי בבעיות שמתעוררת בטיפול בבעלי חיים:

  1. מכת חום – הינה מצב קריטי לבעל החיים, לכן יש לדאוג להם למים נקיים וקרירים, במיוחד בתקופת הקיץ. טעות נפוצה של בעלי הכלבים היא להוציא את הכלב בשעות הכי חמות ולהריצם בשטח פתוח. מצב זה עלול, במיוחד לגורים, למות בתוך מספר שעות.
  2. הברשה קבועה – כלב/חתול יש להבריש מינימום 3 פעמים בשבוע, בכך אנו מונעים קשרים ולכלוך שנצמד לשערות של הכלב/החתול. ההברשה מסייעת להילחם בפרעושים. כאשר מברישים את חיית המחמד, לא רק מורידים את כמות הפרעושים, אלא גם את כמות הגלמים והביצים. כיון שהגלמים ניזונים מצואה של פרעושים.
  3. שטיפה/רחצה לכלב – יש לבצע פעמיים עד ארבע פעמים בשנה (תלוי בסוג הכלב), יש להשתמש אך ורק בסבון לשער המיועד לבעלי חיים.
  4. צואת בעלי חיים – צואת בעלי חיים גורמת לזיהום סביבתי. הצואה היא מקור של תולעים, חיידקים וחד תאים שדרך הגשם או במגע יד יכולים לגרום לסכנה לאדם ובעיקר לילדים. במחקר שנעשה באוניברסיטת מן לואיס אובסיפאן שבקליפורניה נטען כי ה- E Coli המצוי בצואת כלבים אחראי על כ- 10% מהזיהומים. תולעים יכולות לגרום לנזק ממשי. הסכנה חמורה יותר לילדים ונשקפת סכנה לילדים הזוחלים בגן משחקים ונוגעים בבוצה שבה קיימת דגירה של תולעים. חשוב מאוד לשמור על ניקיון במקומות רגישים כמו גני ילדים וגני שעשועים וכו'.
  5. חיסונים – חיסון מרובע לחתול, חיסון משושה לכלב. אלה הם חיסונים חיוניים לבריאות בעלי החיים. חיסון נגד כלבת מגן על חיי אדם ועל הסביבה.
  6. כלבת – כלבת היא מחלה קטלנית לכל יונק, בין אם פרה, סוס, בן אדם וכו'. הוירוס עובר דרך הרוק בזמן נשיכה או ליקוק. אך ורק חיה נגועה יכולה להעביר כלבת. אבל!! כל נשיכה של כלב/חתול/סוס וכו'. מהווה סכנה של טטאנוס TETANOS שהיא מחלה חיידקית שגורמת לשיתוק שרירי הגוף ולמוות בחנק.
  7. נשיכה – במקרה של נשיכה יש לנקות את הפצע עם מים, סבון ויוד. יש לפנות לקופת חולים לקבלת טיפול רפואי. כמו כן, יש לפנות למשרד הבריאות בעפולה, רח' ירושלים 3, ויש לידע את הוטרינר העירוני. בעל הכלב שנשך חייב לתת את הפרטים לננשך ותוך 24 שעות להביא את הכלב לתחנת הסגר. בעל כלב שנשך ולא פעל לפי החוק למעשה עובר עבירה פלילית הקבועה בחוק.

 

לשאלות ולהבהרות, ניתן לפנות לוטרינר העירוני, ד"ר לאון דוד 050-8383129

בברכה,

ד"ר לאון דוד, הוטרינר העירוני, בית שאן


דילוג לתוכן