שעתם היפה של הביתשאנים: סיפורם של המתנדבים

מטה המתנדבים העירוני מפעיל כ-250 מתנדבים בגילאים שונים המסייע למאות מתושבי העיר  להתמודד עם משבר הקורונה– קשישים, בעלי צרכים מיוחדים ואוכלוסיות מוחלשות. הארגון מופתי, עם שילוב של עולם הייטק ובעיקר: עם המון לב ונשמה. ראש העיר ז'קי לוי: "יש לנו סיבה טובה להתגאות במתנדבים שלנו"

המתנדבת הצעירה עמדה להיפרד לשלום בחדר המדרגות מקשישה עיוורת לאחר שזה עתה הביאה לה מנת ארוחה חמה. הקשישה, אלמנה החיה בגפה, שאלה קודם מספר שאלות. היה חשוב לה לדעת ששומרים על כללי ההיגיינה וכמובן הודתה על היחס והמהירות בה נענו לפנייתה.   "איך קוראים לך?" שאלה את הצעירה – "אור", ענתה לה המתנדבת.  כששמעה את השם אמרה בהתרגשות : "אני רואה תמיד רק חושך ועכשיו אני רואה אור.  תודה לכולכם, אתם עושים מצווה גדולה והכי חשוב שתהיו בריאים". אור הצעירה נפרדה מהקשישה כשדמעות בעיניה. כשהגיעה למטה אמרה לחברותיה:  "אתן לא מבינות כמה אנחנו צריכות להעריך את זה שאנחנו בריאות. זה לא מובן מאליו".

אור היא אחת מכ-250 מתנדבים ומתנדבות, מבוגרים ובני נוער, הפועלים במסגרת מטה המתנדבים העירוני.  עיריית בית שאן מפעילה בנוהל חירום עקב משבר הקורונה את מטה האוכלוסיה העירוני. תחת מטה האוכלוסיה שבראשו עומד יצחק אשחר, מנהל אגף חינוך תרבות ורווחה בעירייה, פועלים שלושה צוותים הנותנים מענה לאוכלוסיית הקשישים, בעלי צרכים מיוחדים וצוות משפחות מוחלשות.

מטה המתנדבים העירוני מקבל פניות מהצוותים השונים לאחר שאלו מתנקזות לשם בערוצים שונים ובהם המוקד העירוני, מחלקת הרווחה ופניות ישירות. יו"ר המטה הוא הרצל יונה, מנהל המתנ"ס העירוני בשגרה ויחד איתו חברים במטה אנשים מתחום העבודה הסוציאלית והחינוך פורמלי והבלתי פורמלי.   את חמ"ל המתנדבים, שאליו מייד נגיע, מנהל ביד רמה נועם ג'ומעה, צעיר נמרץ שמגיע מעולם המחשבים, פעיל חברתי וממקימיה של קהילת הייטק אזורית משותפת לתושבי בית שאן ויישובי העמק.

ג'ומעה מגיע מוקדם בבוקר לחמ"ל המתנדבים הממוקם במרכז הצעירים העירוני ונמצא שם עד שעות הערב. יחד עם חבריו וחברותיו הם מטפלים במאות רבות של קריאות החל מתחילת משבר נגיף הקורונה. הסדר מופתי, הארגון כמעט צבאי ועולם ההייטק "השתלט" אף הוא על המטה כשכל הפניות והנתונים מוזנים לתוך תוכנה מיוחדת שיחד עם עשרות טלפנים וטלפניות מנווטים את הקריאות לכ-150 מתנדבים עם רכבים שיחד עם מתנדבים רבים נוספים ובהם בני נוער רבים מבית שאן יוצאים מדי יום לבתי התושבים למשימות החשובות: חלוקת מנות וארוחות חמות לקשישים, חלוקת ערכות יצירה ומשחקים לילדים, סיוע בחלוקת תווי שי לחג למשפחות מוחלשות, חלוקת סלי פירות וירקות, עריכת קניות ובהם תרופות למי שאינו יכול ורשאי לצאת מביתו ועוד משימות שונות ומשתנות מדי יום.

נועם ג'ומעה מצטנע: "תראיינו את האנשים כאן במטה ואת אלה שיוצאים לשטח ולבתים מדי יום. את הש"שנים (שנת שירות) שנלחמו לחזור לעיר ועבדו מ- 08:30 עד כמעט 19:00 רצוף ובלי הפסקה. את המתנדבת שהביאה תרופות לקשיש, שוחחה עמו להפיג את בדידותו וכשהזכירה שאפתה עוגה והוא התלהב נסעה לבית להביא לו חתיכה. תראיינו את המתנדבת שהשאירה 5 ילדים בבית ולמרות שהייתה טעות ברשימה לא וויתרה ושעות פירפרה את כל העיר כדי שהמשימה תבוצע. תראיינו את הסטודנטית שביצעה כמות בלתי אפשרית של משימות והמתנדב שסתם עבר באזור והתעניין 'מה עושים פה?' ומיד הניע את הרכב ויצא לחלוקה. המשפחה שתרמה 50 עוגות לקשישים והחבר'ה מ'ידידים' שהגיעו כל הדרך מעפולה ובכלל… אי אפשר לתאר את הטוב שכולם הביאו לעיר. מתברר ששמם הגיע למרחוק. כשמדברים עם אנשים מחוץ לעיר הם אומרים "אהה בית-שאן, עם המתנדבים. תגידו איך?? " ואנחנו קצת נבוכים ובאמת לא יודעים. אז עד שתגלו לנו, בשם כל מטה המתנדבים אנו רוצים להוריד בפניכם את הכובע ולומר תודה", הוא אומר בהתרגשות.

ומי שעוד בא לומר תודה למתנדבים הוא ראש העיר ז'קי לוי שביקר במטה מספר פעמים: "יש לנו סיבה טובה להתגאות במתנדבים שלנו כל ימות השנה אבל עכשיו עוד יותר. אני רואה את הניצוץ בעיניים של האנשים, בני נוער ומבוגרים, והלב שלי מתרחב. זוהי שעתה היפה של בית שאן – לראות כ"כ הרבה אנשים נותנים את הלב והנשמה, את התודה של מי שמסייעים לו, ההורים והילדים של כולנו,  ושוב לומר למתנדבים היקרים: תודה בשם כל תושבי בית שאן".

שתפו:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

עדכונים נוספים

הבריכה העירונית החדשה נפתחה!

תושבים יקרים, הבריכה העירונית החדשה פתוחה. להלן שעות וימי הפעילות החל ממחר ובמהלך חודש ספטמבר: • יום ראשון 10:00-18:00 – נשים • ימים ב', ג',

יולי נשי 2023

מנהיגות נשים וקידום מעמד האישה מזמינות אתכן לפסטיבל קיץ נשי 26.6 |  יום שני | ז' בתמוז "הולכות רחוק"- צעדת בוקר עירונית לנשות העיר לחיזוק

  להרשמה באתר המרכזים הקהילתיים-  לחצו כאן  

החל הרישום לקייטנות קיץ!

מועד אחרון לרישום: 26.6.2023

דילוג לתוכן