שלוש שנים למותו של המלחין והיוצר חיים אגמון, תושב בית שאן לשעבר

במלאות שלוש למותו של המלחין והיוצר חיים אגמון, תושב בית שאן לשעבר:

"שיריו וצליליו היפהפיים של 'ים השיבולים' של אגמון ימשיכו להישמע וייצאו מהעיר בית שאן בה גדל והתחנך"

ביום חמישי, 30/3/17 באולם מופת בבית שאן ייערך ערב  הצדעה ושירה לזכרו של חיים אגמון. ותיקי הגבעטרון שרו ראשונים את שיריו המפורסמים "עמק שלי", "ים השיבולים" ועבדו תחת שרביט ניצוחו במשך שלוש שנים. הערב מתקיים בחסות עירית בית שאן. הכניסה חופשית. אוהבי ומוקירי זכרו ויצירתו המוסיקלית מוזמנים להשתתף.

 

"היה איש וראו – איננו עוד.. ושירת חייו באמצע נפסקה", כתב המשורר חיים נחמן ביאליק. ביום חמישי, 30/3/17 יתקיים באולם מופת בבית שאן ערב הצדעה בשירים לזכרו של חיים אגמון, מלחין מחונן תושב העיר בית שאן. בתכנית האמנותית, המגוונת והעשירה, ישתתפו ארבע חבורות זמר, בנו של חיים אגמון ז"ל, שלומי, מוזיקאי יוצר וזמר, "האגמונים" והזמרת שושיה. את הערב יפתח בשירו "געגועים לחיים", רמי דקל, שותפו לכתיבה.

סיפור חייו של חיים אגמון והרקע לכתיבת שיריו מעניין ומסקרן: חיים אגמון נולד בשנת 1948 באיזמיר שבטורקיה כחיים פסח. שנה לאחר מכן עלתה משפחתו ארצה. למשפחה הוצעו ירושלים או בית שאן, ואם המשפחה, מטילדה, בחרה ב…בית שאן. הם נמנו עם חמש המשפחות הראשונות שיושבו בעיר. המשפחה גדלה ונולדו חמישה ילדים נוספים. בתנאים הקשים של ראשית שנות ה-50, בעיירה הרחוקה מהמרכז, הילד הקטן חולם לנגן על אקורדיון. האם מטילדה הגיעה לאולפן הקיבוצים שבבית שאן וביקשה לרשום את בנה לכיתת אקורדיון. כשרונו הגדול נגלה עד מהרה. נגינת הווירטואוז הצעיר ליוותה אירועים בבית שאן וביישובי העמקים.

בלב הולם ובפיק ברכיים הגיע חיים פסח למרכז, להיבחן כאקורדיוניסט ללהקת הנחל האגדתית. בין הבוחנים איקונות של ממש: יוסי בנאי, חיים טופול ויאיר רוזנבלום. אולם שליטתו באקורדיון שבתה את לב השומעים. וכך הבחור מבית שאן התקבל ללהקת הנחל.

חיים פסח עבר להתגורר במרכז הארץ, שינה את שם משפחתו לאגמון בעצת ידידו רפי גינת, אז זמר, לימים עיתונאי ואיש טלוויזיה. במשך עשרות שנים ניצח על עשרות חבורות זמר ברחבי הארץ. מרבית שנותיו חי בראשון לציון וברחובות.

מותו בגיל 66, בחג הפסח לפני כ-3 שנים, הינו אבדה גדולה. לאשתו ושלושת ילדיו ולאוהבי זמר עברי שאהבו והעריכו את יצירתו. לפני יותר משנה, התכנסה קבוצה בביתו ברחובות, ויחד עם אשתו וילדיו, הוחלט שלא ניתן לשיריו המופלאים למות אתו.  "הרעיון היה לקיים ערבי זמר בעיר הולדתו בית שאן אחת לשנה. כל חבורת זמר שתופיע, תשיר שיר אחד של חיים, ממאות השירים שהלחין במהלך חייו", אומרת עופרה שריג ממארגני ויוזמי הערב לזכרו.

ראש עירית בית שאן, רפאל בן שטרית, שמע, התרגש ונרתם. "שיריו וצליליו היפהפיים של 'ים השיבולים' של אגמון ימשיכו להישמע ולרגש וייצאו מהעיר בית שאן בה גדל והתחנך", ציין ראש העיר שאשתקד הכריז שהעיר בית שאן מאמצת בשמחה את היוזמה להפוך את ערב השירה למסורת ולקיימו מדי שנה. "אירוע זה ייתן ביטוי להערכה ולהוקרה של מלחין ויוצר שטבע את חותמו ביפים שבשירים", אמר בן שטרית בשנה שעברה.

יום לפני הערב החגיגי, יצא אוטובוס מהמרכז, עם בני משפחתו, כותבי מלים ללחניו ואוהבי זמר עברי לטיול בעקבות שיריו בעמקים. השילוב בין הלחנים, המלים, המקומות והנופים תפור במלאכת מחשבת.

שתפו:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

עדכונים נוספים

בוקר תרבות חודש נובמבר

22.11 מטיילים: תל אביב  בעקבות מנהיגים- בנווה צדק, שוק הכרמל ומוזיאון הפלמ"ח בליווי מדריך ושחקני רחוב יום שלישי 22.11  כ"ח חשוון | 07:00 עלות: 100

חודש המאבק באלימות כלפי נשים

20.11.2022 יום ראשון בשעה 19:00 מרכז הנוער בית שאן התכנסות וכיבוד קל תערוכה – אלימות כלפי נשים בראי האומנות מה קרה לתאיר ראדה? הרצאה של

פסטיבל האסיף בית שאן 2022

פסטיבל האסיף בית שאן 2022 • הופעות ענק בתיאטרון הרומי : * זמרת העשור Eden Ben Zaken – עדן בן זקן מארחת את קובי ממן

פסטיבל קיץ 2022 בבית שאן

קיץ של אירועים בבית שאן: הופעות ענק בתיאטרון הרומי ופעילות לכל המשפחה עדן חסון, עדן בן זקן ו"הפרויקט של רביבו" יחזירו את התיאטרון הרומי לימים

דילוג לתוכן