פרויקט גן קהילה בית שאן

הרעיון הראשוני להקמת גן קהילה בבית שאן, היה של יגאל מזור. יגאל סייר בגן הלאומי בית שערים ושם נתקל לראשונה במושג "גן קהילה" ובמדריכים מתנדבים של האתר. יגאל החליט להביא וליישם פרויקט זה גם בבית שאן. ובעצה אחת עם איציק רחמים ועם מנהל הגן הלאומי בבית שאן, ניסים בדוס, הוחלט להקים מערך מדריכים מתנדבים בגן הלאומי בית שאן.

רשות הטבע והגנים הכשירה 3 קבוצות עד היום. ההכשרה כללה מתודיקה של הדרכה. היסטוריה של בית שאן לאורך השנים מהתקופה הכלקוליתית, עם דגש על העולם הרומי ועד ימינו. היסטוריה של האדריכלות הקלאסית. חקלאות באיזור. יהדות, נצרות ואיסלם ועוד נושאים. יש לציין שעם הזמן, המדריכים העשירו עצמם ע"י לימוד עצמי של חומר הנוגע לתקופות השונות  וכיום נחשבים למקצועיים ביותר בתחומם.

הפרויקט עובד מזה כ-14 שנה בבית שאן והוא כולל מדריכים מתנדבים מבית שאן, מקיבוצי ומושבי עמק בית שאן ואפילו מדריך מעפולה. עבודת ההתנדבות כוללת הדרכת בודדים , קבוצות, וכן משפחות של מטיילים. המדריכים מתנדבים גם בחגי ישראל, ומדריכים מטיילים שמגיעים לפעילויות שמתקיימות  בחגים. ההדרכות כוללות גם תיירים מחו"ל, או מתנדבים מקליבלנד והם מקבלים הדרכה מדוברי אנגלית של "גן קהילה".

מאז הקמת החיזיון "האור-קולי", מדריכי גן קהילה החלו להדריך גם בחיזיון, הן לשביעות רצון הרט"ג והן לרצון המבקרים שמקבלים הדרכה מקצועית ומקיפה.

במסגרת טיפוח המדריכים המתנדבים ע"י הרט"ג, חברי גן קהילה נפגשים עם אנשי מקצוע כמו ארכיאולוגים ומרצים שונים, שמעבירים חומר מקצועי בהשתלמויות לאורך השנה, משתתפים בסיורים בגנים הלאומיים ברחבי הארץ. וכן כל מדריך מקבל תעודה של הרט"ג, המאפשרת לו להיכנס חופשי לכל הגנים הלאומיים. וכן מקבלים שי צנוע בראש השנה ובפסח.

יגאל מזור שימש כרכז גן קהילה מזה כ-13 שנה ומזה כשנה משמש כרכז הפרויקט, יהודה שמש, שמתנדב בגן קהילה מזה כ-12 שנה.

הבעת ההוקרה והתודה של קהל המבקרים, היא התרומה הגדולה ביותר שהמדריכים מקבלים והם חשים סיפוק רב במסגרת הפרויקט.

 

מדריכי גן קהילה:

בית שאן – יהודה שמש. יגאל מזור. איציק רחמים. שמוליק גרמה. שמשון ברזני. מרקו מרדכי. יעקב תורג'מן. יעקב גדליה. הרצל יונה. משה כהן. ליאור בלאווי. בת ציון יונה. סימה ביטון.

קיבוצי ומושבי הסביבה – שלמה לינדנר(נווה איתן). יפתח אופק(מעוז חיים). אורי אראל(חמדיה). ראובן חורש(מעוז חיים). נגה תבור(שדה אליהו). גדי יהודה(ירדנה).

עפולה – יוסי שטרית.

 

*ישנם מספר מדריכים נוספים שלקחו פסק זמן עד לחזרתם לשורות  ההדרכה.

בברכה יהודה שמש – רכז גן קהילה בית שאן.

החל הרישום לקייטנות קיץ!

מועד אחרון לרישום: 26.6.2023

דילוג לתוכן