עיר ירוקה – היחידה הסביבתית

היחידה הסביבתית בתוך עיריית בית שאן ובשיתוף עם היחידות הרלוונטיות פועלות יחד ביתר שאת ברמה הגלובלית והמקומית כאחד, על מנת לשפר, לשמור ולטפח את הסביבה בעיר, למען איכות חיים. בית שאן היא עיר מובילה בקטגוריית הערים הפריפריאליות בתחומי איכות הסביבה וזכתה באות הרשות הירוקה לשנת 2014.העירייה פועלת בדרכים שונות בתחומי איכות הסביבה לשמירה על כדור הארץ, עם פעילויות סביבתיות שונות. כאן תמצאו את המידע אודות הפעילויות שמקיימת העירייה ומוסדותיה ואף להיות שותפים לשינוי.

חינוך סביבתי
אגף החינוך מוביל את נושאי איכות הסביבה ומחולל שינוי של ממש דרך חינוך והתנסות של ילדי בתי הספר והגנים, פעילות התורמת לאיכות הסביבה של כל תושבי העיר כולה. בעיר שלושה בתי ספר ושמונה גני ילדים ירוקים. מוסדות חינוך אלה קיבלו הסמכה מטעם המשרד להגנת הסביבה. בנוסף לפעילות הסביבתית במוסדות החינוך יוצאים הילדים לתרום לקהילה, באמצעות יוזמות של פרויקטים כמו ימי ניקיון ברחבי העיר, אימוץ אתרים, ופעילות משותפת עם התושבים.

פסולת ומחזור
פסולת ואופן הטיפול בה הם גורם למפגע סביבתי ולבזבוז רב של משאבי טבע, המדולדלים במדינה, ובאזורנו בפרט, והפתרונות לטיפול ולהטמנת הפסולת הולכים ואוזלים. בעבר הבעיה הוגדרה כבעיה שתתעורר רק בדורות הבאים, אך כיום היא כבר הפכה לחמורה ולדחופה. על כלאחד ואחת מוטלת האחריות לחולל שינוי ובכל אחד ואחת נמצאת היכולת לעשות זאת.
אם רק נשתף פעולה נוכל יחד להפוך את הפסולת  ממטרד למשאב, וזאת דרך הגברת המודעות האישית והקהילתית לנושא של השבה ומיחזור. למען השגת מטרה זו פועלת עיריית בית שאן למציאת פתרונות יעילים וישימים שיגייסו את נכונות התושבים להגדיל את כמות הפסולת המועברת למיחזור ולהשבה. אנו שואפים להשפיע על תושבי העיר לעשות שימוש מושכל במשאבים בדרך של חינוך ומודעות בשיתוף עם אגף החינוך. כל זאת נעשה לצד הגברת הפיקוח והאכיפה. בעיר פזורים מתקני מיחזור רבים לנוחיות התושבים ובתקווה כי יד אחת נמגר את הבעיה למען כולנו. לחצו להגדלה :


מילון מונחים – המדריך לממחזר

החלטת למחזר? מצויין! אתה תורם למאמץ עולמי ומקומי לשמירה על כדור הארץ ולשיפור איכות החיים בעיר.

מהו בעצם מיחזור? מיחזור הוא תהליך החזרת המוצר למצב של חומר גלם אשר ממנו ניתן יהיה להפיק מוצר חדש.

מהי השבה? הרעיון של השבה מתייחס למוצרים בהם ניתן לעשות שימוש חוזר.

מהו שימוש מושכל במשאבים? שימוש מושכל במשאבים הוא שם כולל לצרכנות ולהתנהגות נבונות ביחס למשאבים בהם אנו נתקלים מדי יום ונמצאים סביבנו, באריזות, בשקיות, בנייר וכו', והפחית את השימוש בהם. שימוש מושכל במשאבים מפחית את השימוש בחומרים מזיקים ועוזר לייצר פחות פסולת מחומרים המזיקים לסביבה כגון שקיות הניילון.

מה ניתן למחזר בבית שאן? בקבוקי פלסטיק, קרטון, נייר, סוללות, דיסקים, בגדים וזכוכית. בעתיד הקרוב ישולבו מתקני פסולת אלקטרונית ופסולת אריזות, ובכך ברחבי בית שאן יעמדו כל מתקני המיחזור האפשריים לתושבים. יד אחת נהפוך את בית שאן לעיר ידידותית יותר לסביבתה.[

התייעלות אנרגטית והפחתת גזי חממה

חלק נכבד מתכנית הרשות לאיכות הסביבה מיועד לחיסכון באנרגיה. עיריית בית שאן חתומה על אמנת 'תג הסביבה'. אמנה זו היא התחייבות לעמוד בעקרונות התכנית של 'תג הסביבה' של המרכז לשלטון מקומי והמשרד להגנת הסביבה להתייעלות בתחום האנרגיה, המים והפסולת. התכנית נועדה לתמוך ברשות בתכנון וביישום מטרות אלו למען איכות הסביבה. כחלק מתכנית ההתייעלות בשנים האחרונות הותקנו על ידי העירייה גגות וולטאיים במוסדות הציבור והחינוך, שודרגו חלק ממערכות המיזוג, הותקנו מערכות חכמות לחיסכון בחשמל. לצד הפעולות לייעול הסביבתי, נעשית פעילות להגברת המודעות לשינוי התנהגותי במוסדות הרשות עצמה.

קרינה

היחידה הסביבתית מבצעת בדיקות קרינה ממוקדי שידור סלולאריים, חשמל וראדון ברחבי העיר. קיימת חשיבות רבה בבדיקת ההשפעה של מוקדי השידור והחשמל על אזורי המגורים. תוצאות הבדיקות מעניקות מידע אודות ההשפעה המצטברת על התושב באזורי השהייה הממושכת. המשרד להגנת הסביבה צייד את היחידה הסביבתית כזרוע של העירייה לצורכי ביצוע בדיקות לפי מידת הצורך ברמה המדויקת ביותר למען שמירה על תושבי העיר מפני קרינה מזיקה. היחידה ממליצה לבצע בדיקה לפני הכניסה לבית חדש.

ניתן להזמין בדיקת קרינה סלולרית ובדיקת קרינת חשמל דרך המוקד העירוני: 106.

בדיקות לגילוי גז הראדון לא יבוצעו בבתים שאינם צמודי-קרקע.

רעש

היחידה הסביבתית מבצעת בדיקות רעש. קול שאינו רצוי נחשב לרעש ולהפרעה סביבתית שפוגעת באיכות החיים. הבדיקות נעשות על פי תכנית של היחידה וכן בעקבות פניות של תושבים. המשרד להגנת הסביבה צייד את היחידה הסביבתית כזרוע של העירייה לצורכי ביצוע בדיקות לפי מידת הצורך ברמה המדויקת ביותר למען שמירה על תושבי העיר מפני רעש מזיק. ניתן להזמין בדיקת רעש דרך המוקד העירוני 106.

 

לחימה במזיקים

השפעת המזיקים חוצה גבולות, סביב היישוב סביבה חקלאית אשר לצד היתרונות שבה מייצרת גם מפגעים סביבתיים. בעוד שמפגעים תברואתיים הנמצאים בתחום הרשות מטופלים על ידי העירייה היחידה הסביבתית באמצעות המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף הרשויות הסמוכות מטפלת במפגעים להם השלכות תברואתיות על תושבי העיר כגון דגירת יתושים וזבובים, ריחות, חומרים מסוכנים וקרקעות מזוהמות.

חומרים מסוכנים

המשרד להגנת הסביבה רכש עבור היחידה הסביבתית ציוד מתאים לאיתור ולזיהוי חומרים מסוכנים לשגרה למקרים כגון דליפה או הדברה בשעות ובאופן לא נכון ולשעת חירום.

 

כללי

היחידה הסביבתית בנוסף לכל הנושאים לעיל מטפלת גם במפגעי האסבסט, מקדמת את שיקום נחל חרוד, משתפת פעולה על הקרן הקיימת לישראל ומשרד החקלאות (מכינה סקר עצים להערכות סיכונים, לטיפוח ולשימור), שותפה לתכנית שומרים על מי התהום של ארגון 'ידידי כדור הארץ' , לתכנית הרובעים במרכזים הקהילתיים,  מנחה את מוסדות הרשות והציבור ותומכת במערך האכיפה הסביבתית.

חזון המחלקה

חזון המחלקה הוא להפוך את העיר בית שאן לעיר ירוקה יותר שתושביה נהנים מאיכות חיים ירוקה, שהיא איכות חיים גבוהה, וכל המשתמע מכך, ולהשיג את החזון בדרך של חינוך להתנהגות מתחשבת במשאבים, לשמירה על כדור הארץ ועל בעלי החיים, למעננו ולמען הדורות הבאים.

טפסים של היחידה הסביבתית


הוקמה מנהלת התחדשות עירונית בבית שאן

דילוג לתוכן