מה קורה בעמותה למען הקשיש בבית שאן?

המרכז למען הקשיש מציע מגוון חוגים הפועלים באופן שוטף במהלך השנה בנושאים ובתחומים שונים, ביניהם: קורסי למידה והעשרה, קורסי מקרא, טיולים ברחבי הארץ, חוגי התעמלות, פעילות גופנית מתקדמת ועוד

מאז נבחרה הנהלה חדשה לעמותת הגיל השלישי בבית שאן, השינויים ניכרים בכל מקום ובכל תחומי הפעילות העשירה והמגוונת. מאז נבחר חדד הוא מבצע את תפקידו במסירות ובנאמנות ואי אפשר שלא להבחין ברוח החדשה הנושבת במקום ומהחיבור של דדה לגמלאים ובעצם להורים של כולנו. דדה, איש עם שורשים בעיר, אדם מקובל ואהוד על רבים, הוכיח במספר החודשים המועט שהוא ממלא את תפקידו במסירות ראויה לכל הוקרה ושבח. הוא קשוב ורגיש לבני אדם בכלל ולבני הגיל השלישי בפרט. הנושא קרוב ויקר ללבו והוא פועל ללא ללאות ועושה לילות כימים על מנת למלא את שעות הפנאי של ותיקי העיר ולהעשירן בתוכן ובעניין.

פעילות עשירה ומגוונת

להלן – העובדות. יושר והגינות מחייבים להודות כי לא ניתן לסתור אותן או להתכחש להן:  בשבעת החודשים שבהם ממלא חדד את תפקידו קהילת הגמלאים המצטרפים למועדונים ברחבי העיר הולכת וגדלה. הם לוקחים חלק בפעילות איכותית ומגוונת. כל טענה אחרת, לפיה הפעילות והתפקוד ירדו היא מגמתית, מסולפת ומטעה בכוונת מכוון.

בהתאם לקצב הגידול, כך גם הולך וגדל המענה לשעות הפנאי שלו זוכים הגמלאים. עם תחילת פעילותה של הנהלה חדשה גובשה תוכנית עבודה עשירה, המציעה לכל גמלאי וגמלאית מענה להעשרת שעות הפנאי, בתחום הלמידה, העשרה והתרבות.

 

בחמשת המועדונים ברחבי העיר (בשכונת אליהו, שיכון ד' ובשלושה מועדונים במרכז יום לקשיש) מספקים להורים של כולנו חוגים והפעלות על ידי מורים מקצועיים כגון:

חוגי ספורט מותאמים לגילאי הותיקים, חוגי מלאכת יד – סריגה, פסיפס, חימר ופלסטלינה. בכל המועדונים מתקיימים בקביעות שיעורי תורה על ידי רב ורבנית. במהלך החודשים האחרונים קיימה ההנהלה החדשה סיורים רבים ברחבי הארץ לקשישים. בין השאר נסעו גמלאי העיר לטיול ליום שכלל ביקור בקבר הרשב"י, ביקור בחנויות טבע, הפלגה בספינה בכנרת בשילוב ארוחות בוקר וצהרים מפנקות.

ההורים, שאנחנו כל כך דואגים להם ( וטוב ויפה שכך!) זכו, בנוסף, ביום כיף במלון חוף התמרים בעכו. במהלך היום נהנו מאומן אורח, מסדנאות טיפוח אישי, ואפילו מחגיגת ימי הולדת לקשישים במעמד זה. בחג סוכות נבנתה, לראשונה בתולדות המועדון, סוכה כשרה ויפהפייה שקושטה על ידי הקשישים. בסוכה זכו לקבל שיעורי תורה ואפילו זכו בביקור אושפיזין של ראש העיר וממלא מקומו. בפורים נערך לכל הקשישים בעיר נשף מושקע בארמונות חנה בהשתתפות מייק קרוצ'י והבדרן אבנר דן.

גם בימי הזיכרון של מדינת ישראל, התקיים לראשונה, טקס יום השואה ויום הזיכרון לחללי צה"ל שכללו סרטונים, סיפורי גבורה שקראו הקשישים ופינות הנצחה שהוקמו במועדונים.

הקמת מועדון ראשון מסוגו וייחודי לקשישי העיר

זאת ועוד: בזכות ביקור שר הרווחה לפני מספר חודשים התבשר ראש העיר רפאל בן שטרית על קבלת אישור ממשרד הרווחה והשירותים החברתיים להקים בעיר מועדון ייחודי, ראשון מסוגו באופיו, במתכונותו ובתמהיל הפעילויות המוצעות בו, לקשישים. מדובר במועדון 'מועשר' לוותיקי העיר שפועל בשכונת אליהו ומהווה מוקד ומסגרת לפעילות חברתית – תרבותית – טיפולית ל 30 חברים. במועדון מתקיימות פעילויות מגוונות, לגמלאים ומוגשות ארוחות בוקר וארוחת צהריים חמה (בפעם הראשונה בתולדות המועדון) אשר מאפשרת לאוכלוסייה הקשישים להתמיד בחיים פעילים, ליהנות ממזון בריא ולקיים חיי חברה סבירים. בחודשים האחרונים נרכשו כלי מטבח חדשים לארוחות החמות המוגשות לקשישים. לראשונה נקבע תפריט מיוחד על ידי דיאטנית מקצועית תוך קיום משאל בקרב החברים במועדון. בנוסף, מדי שבוע פוקדים את המועדונים פדיקוריסטית וספר, המעניקים טיפול מסור ויחס אישי לכל אחד.

גם מקלחות עומדות לרשות החברים ולרווחתם במרכז יום לקשיש. גם ספרייה תורנית הוקמה לראשונה במרכז יום. גינה מטופחת שכולה גינת 'גן עדן' הוקמה ומטופחת על ידי הקשישים. בכל שבועיים מתקיימת הרצאה לקשישים בשיתוף קופת חולים כללית באמצעות אנשי מקצוע בליווי סרטונים. במקום מתקיים פרוייקט ייחודי הנקרא 'סיפורי סבתא'. מדובר בפרוייקט התנדבותי של סוהרים מבית הסוהר 'שיטה' שהעבירו פעילות שנתית כגון מעגלי היכרות, שמיעת סיפורים אישיים ואירועים משמעותיים עבור כל אחד ואחת.

היקף פעילות עצום בשבעה חודשים בלבד

כל זה, כאמור, נעשה במשך שבעה חודשים בלבד. אי אפשר שלא להחמיא ולשבח את הצוות שמנצח על הלהקה במרכז יום לקשיש. מלבד המנהל המסור מסייעים לו בהתנדבות ובמסירות, על חשבון זמנם הפרטי בשעות הערב –  היו"ר הדינמי אבי מיארה והגזברית הנפלאה סימה ישי שלא עוצמת עין לפני שהשלימה את כל משימות היום שמאפשרים לעמותה להתנהל כראוי. הצוות המנצח מקיים ומהווה דוגמא ומופת לאופן שבו מתממש בה הציווי האנושי והיהודי החשוב ביותר – "אל תשליכני לעת זקנה".

אנו מזמינים כל תושב לבוא ולבקר במועדונים ללא הודעה מוקדמת ולהיווכח בעשייה  המגוונות ובפעילות הענפה להורים של כולנו.

.

החל הרישום לקייטנות קיץ!

מועד אחרון לרישום: 26.6.2023

דילוג לתוכן