מרכז יום לקשיש

במרכז היום לקשיש מתקיימות שלל פעילויות העשרה מגוונות בתחומים שונים, והוא משמש כמרכז חברתי תרבותי ותעסוקתי. זהו מקום מפגש שבו נפגשים הוותיקים עם חבריהם בני גילם, ומקשת של תכניות שמטרתן להנעים את זמנם ולעודד עיסוק בפעילויות פנאי ופעילויות גופניות, קוגניטיביות ויצירתיות. קהילת הגמלאים המצטרפים למועדונים ברחבי העיר הולכת וגדלה ובהתאם לקצב הגידול, כך גם הולכת וגדלה הפעילות המספקת מענה לשעות הפנאי בתחום הלמידה, ההעשרה וההתרבות.

אנו מבקשים לציין במיוחד את יו"ר העמותה אבי מיארה ואת חברת העמותה סימה ישי על הרוח ההתנדבותית היפה והשופעת שהם מעניקים לקשישים במרכז. רוח זו המתעוררת במיוחד בשעות הערב המאוחרות, כשהקשישים זקוקים יותר מכל לדאגה ולקרבה, בזכותם הם מקבלים את החום ואת הטיפול הנדיב והדואג, וכל זאת מכל הלב! וכמובן בשיתוף פעולה מלא עם מנהל העמותה, דדה חדד.

מרכזי היום לקשיש משרתים את אוכלוסיית הגמלאים בעלי מוגבלויות בעיר. במרכזים זוכים תושבים אלו לטיפול אישי וחברתי. הטיפול האישי כולל הסעה, מקלחות, כביסה, ארוחות ופדיקור. הפעילות החברתית כוללת חוגי התעמלות מלאכה והפעלה בבעלי חיים, מסיבות, טיולים.

במרכז נוכחים כ- 60 קשישים, רובם במסגרת חוק סיעוד, וחלקם במסגרת רווחה. בחלקיות ימים – בסה"כ נוכחים במרכז מדי כל יום כ- 40 איש, רובם מקבלי חוק סיעוד, וחלקם מופנים ע"י המחלקה לשירותי רווחה.

באופן זה זוכה הקשיש למסגרת טיפולית וחברתית, דבר המפנה את משפחת הקשיש לעיסוקיהם ולצבירת כוח להמשך הטיפול אחה"צ והערב. בשנים האחרונות שופץ והורחב המרכז בעלות כוללת של 1.5 מיליון ₪ במימון אש"ל, ביטוח לאומי ועדת התביעות ועיריית בית שאן. השיפוץ כולל הרחבת חדר האוכל, חדרי פעילויות חידוש ושדרוג כל המערכות חשמל גז מים והתאמתם לצורכי הקשישים בעתיד. תוך שאיפה להגדיל את כמות הקשישים הנהנים משירותי מרכז היום. בשנת 2010 נחנך במרכז חדר מחשבים חדש עם חיבור לאינטרנט העומד לרשות החברים הוותיקים, כולל הדרכות בהכרת המחשב למתחילים ולמתקדמים יותר.

בעיר בית שאן חמישה מרכזי יום לקשיש הנמצאים ברחבי העיר: בשכונת אליהו, שיכון ד' ובשלושה מועדונים במרכז יום לקשיש. כמו כן, מועדון נוסף, ראשון מסוגו, לקשישי העיר, ייחודי באופיו, במתכונות ובתמהיל הפעילויות המוצעות בו, הנמצא בשכונת אליהו ומהווה מוקד ומסגרת לפעילות חברתית, תרבותית וטיפולית ומיועד ל-30 חברים. במועדון מתקיימות פעילויות מגוונות, לגמלאים המקיימים במועדון חיי חברה מהנים. כמו כן, מוגשות ארוחות בוקר וארוחת צהריים חמה (בפעם הראשונה בתולדות המועדון) אשר מאפשרת לאוכלוסייה הקשישים להתמיד בחיים פעילים, ליהנות ממזון בריא, עם תפריט מיוחד שנקבע על ידי דיאטנית מקצועית, שהורכב בשילוב עם משאל בקרב חברי המרכז. מדי שבוע פוקדים את המועדונים פדיקוריסטית וספר, המעניקים טיפול מסור ויחס אישי לכל אחד. גם מקלחות עומדות לרשות החברים ולרווחתם במרכז יום לקשיש, כמו גם ספרייה תורנית, שהוקמה לראשונה במרכז יום. גינה מטופחת שכולה גינה, "גן עדן", שהוקמה ומטופחת על ידי הקשישים. בכל שבועיים מתקיימת הרצאה לקשישים בשיתוף קופת חולים כללית באמצעות אנשי מקצוע בליווי סרטונים. במקום מתקיים פרויקט ייחודי הנקרא 'סיפורי סבתא'. מדובר בפרויקט התנדבותי של סוהרים מבית הסוהר 'שיטה' שהעבירו פעילות שנתית כגון מעגלי היכרות, שמיעת סיפורים אישיים ואירועים משמעותיים עבור כל אחד ואחת.


הפעילות במרכזים

במרכזי היום מתקיימים חוגים והפעלות על ידי מורים מקצועיים, חוגי ספורט המותאמים לגילאי הוותיקים, וחוגי מלאכת יד: סריגה, פסיפס, חמר ופלסטלינה. בכל המועדונים מתקיימים בקביעות שיעורי תורה על ידי רב ורבנית.

במהלך החודשים האחרונים קיימה ההנהלה החדשה טיולים רבים ברחבי הארץ, בין השאר נסעו גמלאי העיר לטיול ליום שכלל ביקור בקבר הרשב"י, ביקור בחנויות טבע, הפלגה בספינה בכנרת בשילוב ארוחות בוקר וצהרים מפנקות, וכן יום כיף במלון חוף התמרים בעכו. במהלך היום נהנו מאמן אורח, מסדנאות טיפוח אישי, ואפילו מחגיגת ימי הולדת לקשישים במעמד זה. מדי חודש לכל אורך השנה, נערך מפגש עם חניכי בית הספר נעם- נריה, על המפגש מנצח המורה המוכשר אשר בן שיטרית עם פעילות חווייתית ומהנה לקשישי המועדון.

בין הפעילויות שנערכו במועדון ניתן למנות פעילות בנושא חגי ישראל, שכללה, למשל, העלאת מחזה בחג שבועות התואם את אווירת החג הייחודית, שלאחריו נערכה מסיבת ריקודים בשיתוף עם הגמלאים תושבי העיר, בחנוכה נערך נשף מיוחד לגמלאי העיר שכלל ארוחה חגיגית וטקס הדלקת נרות בהשתתפות הרב יעקב עזרא, ואחרי הטקס ובהמשך הערב נערכה שירה בציבור ומפגש חברתי שמח ומהנה. בחג סוכות נבנתה, לראשונה בתולדות המועדון, סוכה כשרה ויפהפייה שקושטה על ידי הקשישים. בסוכה זכו חברי המועדון לקבל שיעורי תורה ואפילו זכו בביקור אושפיזין של ראש העיר וממלא מקומו. בפורים נערך לכל הקשישים בעיר נשף מושקע בארמונות חנה בהשתתפות מייק קרוצ'י והבדרן אבנר דן. גם בימי הזיכרון של מדינת ישראל, התקיים לראשונה, טקס יום השואה ויום הזיכרון לחללי צה"ל שכללו סרטונים, סיפורי גבורה שקראו הקשישים ופינות הנצחה שהוקמו במועדונים.

במרכז מבקשים ליהנות מכישורי הוותיקים ורותמים אותם להנאת הקהילה כולה, למשל, המחווה המרגשת במיוחד שנעשתה כאשר דדה כהן, מנהל העמותה, הזמין את אחד מוותיקי העיר, מסעוד כהן, לנגן במפוחית פה. מסעוד כהן הפליא לנגן בכישרון רב והנעים את הערב למאות המשתתפים במנגינות ובזמר, והפך אותו לערב היה מצמרר ומרגש ומלא עוצמה. וזוהי מטרתו של המרכז בשיתוף עם העירייה ובראשה ראש העירייה שהתחייב, במילותיו, כי "נמשיך לחזק את העמותה, לדאוג לכם, נרחיב את הפעילות ונעשה הכול למענכם". חשוב לנו שידעו תושבי העיר שהם יכולים להיות בטוחים כי הוריהם מצויים במקום טוב ובידיים בטוחות.

אנו מזמינים את כל תושבי העיר לבוא ולבקר במועדונים ללא הודעה מוקדמת ולהיווכח בעשייה המגוונות ובפעילות הענפה שנעשית בעזרת צוות מקצועי מחויב ומסור, המלא חום וחמלה כלפי הקשישים.


דילוג לתוכן