דו"ח כספי של עיריית בית שאן קובע

עיריית בית שאן סיימה את שנת 2016 בעודף תקציבי של שני מיליון ש"ח

 העירייה גובה יותר כספים מבעבר, גובה המענקים המיוחדים של הממשלה עלה ביחס לשנים קודמות. הרכבת, מסוף המטענים והמפעלים החדשים שיאכלסו בקרוב את פארק התעשייה צבאים צפויים להגדיל את ההכנסות באופן משמעותי. גזבר העירייה, עטאלה סבאג: "בית שאן בעידן ראש העיר המכהן עשתה צעד גדול קדימה בתחום הפיננסי".

השורה התחתונה הפתיעה גם את האופטימיסטים המושבעים ביותר: עיריית בית שאן סיימה את שנת 2016 בעודף תקציבי של שני מיליון ₪.  גזבר העירייה, עטאלה סבאג אמר כי בית שאן בעידן ראש העיר המכהן עשתה צעד גדול קדימה בתחום הפיננסי. "בית שאן עברה כברת דרך משמעותית והיא מתנהלת באחריות רבה עם תזרים חיובי ומשתפר והדבר בא לידי ביטוי בתקציבה השנתי". לדבריו, השיפור והאיזון התקציבי ישתפר עוד יותר בשנה הבאה ועל פי ההערכות השונות תגיע העירייה לאיזון תקציבי מלא ולשיפור דרמטי בתחום הכספי.

גזבר העירייה אמר את הדברים על רקע פרסום דוח כספי וריכוז תקבולים ותשלומים לשנת 2016, דו"ח שמפרט את נתוניה הכספיים של העירייה. על-פי הדו"ח, אותו ערך הגזבר, עיריית בית שאן הכניסה לקופתה  במהלך שנת התקציב 2016 סכום כולל של 149.7 מיליון ש"ח לעומת הוצאות כוללות ותשלומים בסך של 147.6 מיליון ש"ח. מדובר בעודף תקציבי, דבר שהוא חריג ביותר ביחס ובהשוואה לגירעונות הקבועים והגבוהים שצברה העירייה בעשור האחרון.

לפי ריכוז הנתונים עברה העירייה מגירעון של 10 מיליון שקל בשנת 2015 ליתרת זכות של שני מיליון בדצמבר 2016. הדבר נובע מגביית מיסים יעילה יותר, הן מגביית מיסי הארנונה ממשקי הבית והן מגביית המיסים מגופים חדשים שנכנסו לפעול בתחומי השיפוט של בית שאן. זאת ועוד, העירייה גובה יותר כספים מאשר בעבר (44.3 מיליון ב – 2016 לעומת 41.4 מיליון ב- 2015), וחלקה של ממשלת ישראל גדל והגיע ל-35 מיליון שקלים.

גם ההוצאות השוטפות ירדו במחצית בעקבות צמצום דרמטי בתשלומים ובשל התנהלות מושכלת, זהירה וקפדנית. ההוצאה הכללית של הרשות, לרבות פירעון מלוות פחתה ועמדה על 14.6 מיליון שקל ב- 2016 לעומת 28.3 מיליון שקל  ב – 2015.  ההוצאה על שירותים שונים כגון תברואה, שמירה ובטחון, פיקוח עירוני ועוד שירותים עירוניים שונים גדלה בכמיליון שקל ב – 2016. גם ההוצאה וההשקעה בתחומי החינוך, תרבות, בריאות ורווחה צמחה בכשישה מיליון שקל (71.21 מיליון שקל ב – 2016 לעומת 65.3 מיליון שקל ב 2015).

יצוין, כי הנתונים שפורסמו השבוע מתייחסים לנתונים כספיים לשנת התקציב 2015 ודירוג הרשויות נקבע לא בהכרח בהתאם לביצועים הכספיים כמו כמות העסקים, דירוג סוציו אקונומי של התושבים ופרמטרים אחרים שלרשות המקומית אין שליטה עליהם. גם הדוח שפורסם מעיד על כך שהפרמטר של יחס תושבים לעסקים מעיד על רמת הפיתוח העסקי בעיר ולא מתייחס לביצועי הרשות.

ראש העיר, רפאל בן שטרית, התייחס לדוחות הכספיים ואמר כי הם מעידים על מגמת שיפור עקבית ומתמדת, הבאה לידי ביטוי בנתונים המעודדים: "הנתונים העובדתיים הם התשובה לכל מי שמטילים ספק ביכולתה של הנהגת העיר לשפר ולהיטיב את מצבה של העיר ושל רמת השירותים הניתנת לתושבים בכל התחומים. יש לי יסוד מוצק, כפי שניתן להיווכח מהנתונים המעודדים, להאמין ולקוות שבית שאן תמשיך להתפתח ולצמוח ולהפוך לאחת הערים האטרקטיביות ביותר בצפון. העירייה בראשותי תמשיך להתנהל באופן מושכל ואחראי,  ותנצל כל משאב כדי להמשיך את מגמת השיפור ואף להאיץ ולהגביר אותה", ציין בן שטרית.

שתפו:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

עדכונים נוספים

דילוג לתוכן