במסגרת פרויקט לאומי להצגת המעשה הציוני של תושבי עיירות הפיתוח

מוזיאון בית שאן נבחר לספר את סיפורם של עיירות הפיתוח בישראל

ראש העיר רפי בן שטרית: "לפני שלוש שנים הקמנו את המוזיאון למורשת אומנות וארכיאולוגיה, והיום משרד התרבות מודיע שהמוזיאון שלנו נבחר עם עוד ארבע ערים בארץ לספר את המורשת של העולים לעיירות הפיתוח. אני שמח וגאה על כך כי מעתה ואילך בית שאן תאופיין ותזוהה גם כעיר שדואגת לשימור עברה ומורשתה תוך מתן כבוד רב למייסדיה ולוותיקיה"

ביישובים רבים ברחבי המדינה הוקם במרוצת השנים בית־ראשונים, המספר את סיפורו של המקום ונותן כבוד למייסדיו. כיום, לקראת חגיגות 70 שנה למדינת ישראל, מגבשת שרת התרבות מירי רגב תוכנית להקים בתים כאלה גם בעיירות הפיתוח. השרה הצהירה כי הפיילוט ראשוני יופעל בשנה הבאה במוזיאון בית שאן, חצור־הגלילית, ירוחם, שדרות ומעלות.

לפני כחצי שנה פנה ראש העיר רפי בן שטרית אל שר החינוך נפתלי בנט ואל שרת התרבות מירי רגב בבקשה כי משרד החינוך והתרבות יאמצו את המוזיאון לתולדות העיר בית שאן, שהוקם לפני שלוש שנים. לדבריו, באמצעות המוזיאון ניתן יהיה להציג את תרומתם החשובה והמשמעותית של העולים הראשונים להקמת המדינה.  ראש העיר פנה מיד לאחר הצהרתו החשובה של השר בנט בבקשה, כי תלמידי ישראל ייצאו החל משנת הלימודים הנוכחית לבקר, בין השאר, גם בעיירות פיתוח. "בית שאן כמו ישובים רבים בפריפריה היא דוגמא הממחישה את התרומה של יהדות ספרד והמזרח לתקומת המדינה ולהיותה חלק בלתי נפרד מהמפעל הציוני", ציין בן שטרית בפנייתו לשרים והוסיף, כי הוא משוכנע שהתלמידים שיבקרו ביישובים אלה יתוודעו אל המורשת המפוארת של הקהילה בעיר בראשית ימיה.

ואכן, השבוע קיבל בן שטרית מענה ובשורה שיש לה השלכות גדולות על עתידו של המוזיאון בעיר בית שאן: השרה רגב החליטה על התחלת הפרוייקט משום שלדבריה מקומן של עיירות הפיתוח נפקד מהאתוס הציוני ולא מספרים מספיק על תרומתן להקמת המדינה. לדעתה, הגיע הזמן שהמדינה תתקן את העוול ותספר את סיפורם.

שרת התרבות העבירה את הצעת המחליטים שהופצה בין השרים, ובה מוגדרת התוכנית "פרוייקט לאומי לשימור ולהצגת המעשה הציוני של תושבי עיירות הפיתוח בשנות ה־50 וה־60, ושל חלוצים נוספים בעשורים המאוחרים יותר של המאה ה־20 ותרומתם למפעל הציוני ולבניין המדינה".

עלות התוכנית נאמדת בסכום של 96 מיליון שקלים. התקצוב צפוי להתחלק באופן שווה בין המדינה לבין קק"ל, גוף שהעסיק בעבר רבים מעולי עיירות הפיתוח.

בדברי ההסבר להחלטה ציינה רגב: "פרקים אלו בהיסטוריה הציונית לא מסופרים ומודגשים במידה מספקת בזיכרון הקולקטיבי ובאתוס הציוני של הקמת המדינה ופיתוחה. המדינה השקיעה עד כה במוזיאונים ובמוסדות רבים המציינים את תרומת המפעלים הציוניים של סוף המאה ה־19, ושל תחילת המאה ה־20. סיפורם של חלוצי עיירות הפיתוח לעומת זאת אינו נוכח דיו בזיכרון הקולקטיבי ובאתוס הציוני".

יצוין, כי רבים מהמבקרים במוזיאון לתולדות בית שאן מביעים את התרשמותם הרבה מהתרבות העשירה האצורה בממצאיו השונים והמגוונים. בן שטרית הביע שביעות רצון מההחלטה ואמר שבית שאן תיהפך לתחנה קבועה בסיורי תלמידים כאשר המוזיאון שהשתמר לאורך השנים יציג בפני המבקרים תמונות היסטוריות של היישוב ושל מקימיו ובנוסף יתקיימו שם פעילויות חינוכיות. "אני שמח וגאה על כך כי מעתה ואילך בית שאן תאופיין ותזוהה גם כעיר שדואגת לשימור עברה ומורשתה תוך מתן כבוד רב למייסדיה ולוותיקיה".

שתפו:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

עדכונים נוספים

הבריכה העירונית החדשה נפתחה!

תושבים יקרים, הבריכה העירונית החדשה פתוחה. להלן שעות וימי הפעילות החל ממחר ובמהלך חודש ספטמבר: • יום ראשון 10:00-18:00 – נשים • ימים ב', ג',

יולי נשי 2023

מנהיגות נשים וקידום מעמד האישה מזמינות אתכן לפסטיבל קיץ נשי 26.6 |  יום שני | ז' בתמוז "הולכות רחוק"- צעדת בוקר עירונית לנשות העיר לחיזוק

  להרשמה באתר המרכזים הקהילתיים-  לחצו כאן  

הוקמה מנהלת התחדשות עירונית בבית שאן

דילוג לתוכן