בית שאן החליטה על קריאת רחוב על שם קהילת יהודי סלוניקי ורחוב על שמו של יעקב (ג'קיטו) מאסטרו מציל היהודים בשואה

לכל איש יש שם, אבל לא לכל שם יש רחוב:

ראש העיר רפאל בן שטרית: "קריאת רחוב על שם אדם מציינת וממחישה הן את חשיבותו של האדם והן את הכבוד וההערכה שרוחשת לו העיר. אין ספק כי יעקב ז"ל, מציל היהודים מאושוויץ, ראוי למחוות ההוקרה והכבוד ".

בהמלצת ראש העיר בית שאן, רפאל בן שטרית, ומתוקף סמכות הוועדה הממונה על קביעת שמות לשכונות ולרחובות חדשים, אישרה ועדת השמות העירונית בבית שאן קריאת רחובות על שמם של אישים שונים. בין השאר, אישרה הוועדה את בקשתם ופנייתם של נציגי ארגוני יוצאי קהילות יוון בישראל להנציח, לראשונה בישראל, את יעקב (ג'קיטו) מאסטרו, מציל היהודים מאושוויץ בקריאת רחוב על שמו בעיר בית שאן. חברי הוועדה בראשותו של היו"ר אליעזר כהן זדה קיבלו את המלצת ראש העיר להיענות לבקשת הארגונים להנציח גם את קהילת יהודי סלוניקי. הקהילה היהודית בסלוניקי נחשבה בשעתו לקהילה היהודית העתיקה באירופה, והיהודים היוו למעלה ממחצית מתושבי העיר סלוניקי. במהלך השואה 96% מאנשי הקהילה הושמדו (כ- 50,000 איש ) ושרדו את התופת כ-1900 איש.

בית שאן מקיימת מזה שנים קשרי ידידות חמים עם קהילת יהודי סלוניקי בארץ ובחו"ל, בין השאר באמצעות משלחות נוער שנסעו ללמוד את שואת יהודי יוון וצפון אפריקה בביקורים ביוון וכן מפגשים שוטפים עם ניצולים ששרדו את השואה. בנוסף, מתקיים קשר הדוק עם מחלקת הרווחה של בית שאן ומפגשים עם עובד המחלקה, עו"ס יהודה שמש, רכז נוער-צעירים-חיילים, שגם משמש כחבר הנהלת "העמותה הפרלמנטרית הישראלית לפעילות לזכר השואה וסיוע לניצוליה" בכנסת. בשנים האחרונות העיר בית שאן מארחת באופן תדיר נציגים של קהילת יוצאי יוון באירועי תרבות ובפסטיבלים של מוסיקה יוונית שנערכים בעיר. גם ראש העיר נסע והצטרף למשלחות הנוער ביוון בשנים האחרונות. בן שטרית נענה לבקשה לאחר שהבין בביקוריו ביוון את חשיבות הנצחתה של קהילה גדולה וחשובה זו.

ג'קיטו מאסטרו מסלוניקי זכה בהוקרה כאקט של תודה המסמל את גבורתו ותקומתו. מאסטרו ניצל את תפקידו כסדרן עבודה במחנה אושוויץ כדי לנייד את האסירים הסלוניקאים ממקום עבודה אחד לשני וכך הציל כאלף אסירים. "ג'קיטו שהוכר ע"י ארגון בני ברית כיהודי שהציל יהודים בתקופת השואה הציל מאות עד אלפי יהודים ממוות בטוח כולל את אבא שלי אברהם חנן ז"ל במספר מקרים ואנו חייבים לו את חיינו כל בני משפחת חנן ועוד רבים כמונו", ציין הבן שבתאי חנן שמשמש כפעיל חברתי בכל הקשור לקהילות יוון בישראל וראש הפורום קהילות יוון (קהילה המתנהלת בפייסבוק).

שבתאי התרגש מהמחווה של העיר בית שאן לקהילה יהודי סלוניקי ומשפחתו של מאסטרו: "אנו מודים לכם מאוד על כל המפעלים החשובים שאתם עושים להנצחת יהדות סלוניקי ועל היותכם הראשונים להשפיע כעיר ואם בישראל על תיקון עיוות ההיסטוריה בישראל לאורך זמן בכל הקשור לזיכרון, להפצה ולהנצחת קהילת סלוניקי שנספתה בשואה וגיבוריה".

גם משפחת מאסטרו בירכה והודתה לראש העיר "על פועלכם להנצחתו של אבינו ועל הנצחת מעשי גבורתו בתקופת השואה להצלת יהודים תחת סיכון עצמי תמידי. בפועלכם בשיום רחוב על שמו, הענקתם לאבא את הכבוד הראוי והמכובד ביותר".

לאישורה של משפחת מאסטרו להנציח את זכר יקירה צורפה גם המלצתו של פרופ' גדעון גרייף, היסטוריון העוסק בתחום חקר השואה, שכתב ספר על הגיבור היהודי ג'קיטו מאסטרו בשם "המלאך מאושוויץ". "קריאת רחוב על שמו של ג'קיטו מאסטרו תהיה לא רק גלעד לזכרם של עשרות אלפי יהודי סלוניקי שנרדפו, עונו ונרצחו באושוויץ, אלא מצבת עד לקהילה מפוארת, קהילת יהודי יוון שנכרתה מעל פני האדמה".

ראש העיר רפאל בן שטרית: "קריאת רחוב על שם אדם מציינת וממחישה הן את חשיבותו של האדם והן את הכבוד וההערכה שרוחשת לו העיר. אין ספק כי יעקב ז"ל, מציל היהודים מאושוויץ, ראוי למחוות ההוקרה והכבוד".

יצוין, כי הוועדה אישרה גם מיקום הרחובות החדשים בעיר והם יצורפו למפת העיר החדשה שהפיקה באחרונה יחידת הדוברות וההסברה בעירייה.

שתפו:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

עדכונים נוספים

הבריכה העירונית החדשה נפתחה!

תושבים יקרים, הבריכה העירונית החדשה פתוחה. להלן שעות וימי הפעילות החל ממחר ובמהלך חודש ספטמבר: • יום ראשון 10:00-18:00 – נשים • ימים ב', ג',

יולי נשי 2023

מנהיגות נשים וקידום מעמד האישה מזמינות אתכן לפסטיבל קיץ נשי 26.6 |  יום שני | ז' בתמוז "הולכות רחוק"- צעדת בוקר עירונית לנשות העיר לחיזוק

  להרשמה באתר המרכזים הקהילתיים-  לחצו כאן  

דילוג לתוכן