תכנית מתאר בית שאן

לכידהd

  

 

 

תוכנית המתאר של בית שאן קובעת – כך תיראה בית שאן בעשרים השנים הבאות:
תכנית המתאר של בית שאן קובעת יעד אוכלוסייה של כ- 27,000 נפש לשנת 2035

—–

בתחום התיירות התחזית היא ל – 800,000 מבקרים בשנה באזור עמק המעיינות ובית שאן, הגדלת מספר חדרי האירוח ל – 800, כביש 90 לא יחצה את העיר, כניסה חדשה לבית שאן מכביש מס' 71 (מכוון עפולה). ראש העיר: "מדובר באירוע שמתרחש אחת ל – 20 שנה. משרד הפנים באמצעות מינהל התכנון הפקיד בידיהם של טובי משרדי האדריכלות שיש בארץ כדי לתכנן את עתידה של העיר ושל תושביה".

תכנית המתאר של בית שאן קובעת יעד אוכלוסייה של כ- 27,000 נפש לשנת 2035, כביש 90 יעקוף את בית שאן ממזרח ולא יעבור דרך העיר, כביש 71 יעקוף את אזור התעשייה מצפון וייכנס לעיר בכביש חדש שיחצה את מתחם התיירות בשיכון א' עם תצפית אל הגן הלאומי בית שאן.

תכנית המתאר של בית שאן נמצאת בשלבי גיבוש סופיים. צוות מקצועי רחב בתחומים שונים (כלכלה, איכות סביבה, חברה, תחבורה, תיירות ותשתיות), בראשות האדריכלית ענת פיק בשיתוף עם האדריכלית שרי קלאוס, נבחר להכין את התכנית, על ידי מינהל התכנון במשרד הפנים בשיתוף עיריית בית שאן.

תכנית המתאר קובעת את היקף האוכלוסייה הצפויה והדרכים להבטיח לה איכות חיים, היא מגדירה אמצעים לפיתוח הכלכלי והתיירותי של העיר, דרכים לחזק את  הקשרים של בית שאן עם המרחב הסובב אותה, ומצביעה על אמצעים לשיפור הנגישות בתוך העיר, ממנה ואליה בתחבורה ציבורית, ברכב, באופנים ודרכים ליצירת סביבה איכותית וירוקה.

התוכנית קובעת את ייעודי הקרקע ברחבי העיר: האזורים שיוקצו למגורים – שכונות חדשות, היכן תתאפשר בניה ודרכים לחיזוק שכונות המגורים הוותיקות. כמו כן, היא ממקמת שטחים חדשים לתעסוקה, מצביעה על דרכים לחיזוק הקשר בין הגן הלאומי בית שאן לעיר והקצאת שטחים לפעילות "תומכת תיירות" (צימרים, מלוניות, מסעדות ובתי קפה ועוד).

התכנית גם קובעת את מיקום והיקף הפארקים והגינות הציבוריות, יצירת צירים ירוקים ומוצלים, שבילי אופניים והולכי רגל, ומקצה שטחים למוסדות חינוך, רווחה פעילות פנאי וקהילה.

לפני כשנתיים החל הצוות את עבודתו. בשלב הראשון למד את תמונת המצב של העיר, אסף מידע רב מגורמים שונים וניתח אותו, כדי שיוכל להכין את התכנית מתוך היכרות רחבה ועמוקה של בית שאן. בשלב השני גובש חזון הפיתוח של העיר והוגדרו מטרות ויעדי התכנית ובימים אלה נמצא צוות התכנון בשלבים הסופיים של גיבוש התוכנית, אשר תיצור את הבסיס התכנוני לפיתוחה של בית שאן לרווחת תושביה בעשרים השנים הבאות.

תהליך התכנון היה מלווה בשיתוף הציבור בשלבים השונים שלו. בשלב הראשון נערכו מפגשי תושבים בקבוצות מיקוד, בהם נלמד מן התושבים מה הם הצרכים, השינויים הנדרשים בעיר ומה חשוב לשמר בה. תושבי בית שאן הדגישו מספר נושאים מרכזיים ובהם – הצורך בתכנון מגוון של מגורים, פיתוח התיירות, הצורך בחיזוק בית שאן על ידי יצירת מגוון אפשרויות תעסוקה, הצורך בתכנון מרכזי פעילות פנאי עבור תושבי העיר, שיפור המרחב הציבורי והפיכתו למרחב ירוק ומוצל וחיזוק הקשרים ושיתוף הפעולה עם המרחב הסובב.

החלופה שנבחרה עבור העיר בית שאן מתייחסת להחלטות קודמות שנתקבלו, לפיהן תוואי כביש 90 יעקוף את בית שאן ממזרח וכביש 71 – עוקף את אזור התעשייה מצפון,ומציעה כניסה חדשה מזרחית לעיר מכביש 90 אל תוך העיר וכביש מכוון עפולה דרך מתחם התיירות של העיר. הבחירה בכביש חדש מכוון צפון, מכביש 71 נועדה לתת חיזוק לאזור התיירות ולגן הלאומי בית שאן לבאים בשערי העיר דרך כביש הכניסה החדש והטיילת המלווה אותו – "טיילת הגן הלאומי".

יעד התכנית לשנת 2035 להגיע לאוכלוסייה של 27,000 תושבים (לעומת כ – 18,000 היום), משקי בית – כ- 8,400 (לעומת כ- 5,000 כיום). בשנת היעד 2035. בתחום התיירות התחזית היא ל 800,000 מבקרים בשנה באזור עמק המעיינות ובית שאן והגדלת מספר חדרי האירוח ל – 800 (לעומת כ 130 כיום).  מתחמי התיירות יכללו שני מלונות בשולי הגן הלאומי, כ- 150 חדרים בכל מלון, סה"כ כ- 300 חדרי אירוח, מתחם מערבי של ארבע מלוניות בהיקף של כ- 20 חדרים למלונית, סה"כ  כ- 80 יחידות אירוח. במרכז תיירות ייבנו חדרי אירוח על פי תכנית מאושרת, סה"כ כ- 200 חדרי אירוח, אכסניה: 95 יחידות אירוח. ברחבי העיר: חדרי אירוח נוספים,  כ- 125 חדרי אירוח.

בשבוע שעבר אירח ראש העיר רפאל בן שטרית את מתכנני התוכנית שהציגו בפני מנהלי מחלקות העירייה וחברי מועצת העיר את התוכנית שגובשה.  ראש העיר אמר בפתח דבריו כי מדובר ברגע מכונן עבור העיר בית שאן ובתוכנית ששמה דגש גדול על שיפור איכות החיים לתושבי העיר: "זה אירוע שמתרחש אחת ל 20 שנה. משרד הפנים באמצעות מינהל התכנון הפקיד בידיהם של טובי משרדי האדריכלות שיש בארץ כדי לתכנן את עתידה של העיר ושל תושביה. למעשה, העיר קיבלה מסמך המפרט את המדיניות התכנונית העירונית בנושאים רבים, לטווח של כ- 20 השנים הבאות. אני סבור שמרגע זה לעיר נפתח חלון הזדמנויות. יש לנו כמה עוגנים משמעותיים ובעיקר אנו מצפים לרכבת שתגיע באמצע שנת 2016. אני חושב שנכון להעצים ולמנף את הקשר ושיתוף הפעולה עם השכנים שלנו בעמק המעיינות. ביחד, ניתן וצריך להביא לצמיחה ולהפוך את האזור לפנינה. אין כל ספק: בית שאן היא המרכז, היא המטרופולין והיא צריכה להיות אבן שואבת בכל התחומים לרבות נושא התיירות, המסחר, התעסוקה והתרבות".

לדבריו של ראש העיר, תכנית המתאר מייצרת כלים ובשורה הן לשכונות הוותיקות והן לאלה החדשות והעתידות להיבנות.  בן שטרית הודה למשרדי הממשלה ולמשרדי האדריכלים ענת פיק ושרי קלאוס-אתוס, שבנו תוכנית משובחת והיו אחראים לכל התהליך מראשיתו. ראש העיר ציין במיוחד את תושבי העיר שהשתתפו באופן פעיל במפגשי שיתוף הציבור בהם נבחנו צרכי העיר וגובשה יחד תמונת העתיד הרצויה שלה.

מ"מ יו"ר ועדת ההיגוי במשרד הפנים, שלמה אנקר, בירך על  השתתפותו הפעילה של ראש העיר בישיבות רבות ועל ההיכרות העמוקה שלו את התוכנית העתידית. הוא ציין במיוחד את העבודה המשותפת המוצלחת עם המהנדס ונציגי מ.א. עמק המעיינות הסמוכה. לדבריו, התוכנית התקדמה בכמה שלבים שבחנו את הציפיות לפרק זמן של 20 שנים קדימה תוך פיתוח ותכנון חלופות שנעשה על ידי צוות רב תחומי גדול ומקצועי. "מדובר על תוכנית כוללת שעוסקת בחזון עירוני. היתרון הגדול של התוכנית שהיא מאפשרת לקדם בעתיד תוכניות מפורטות באמצעות הוועדה המקומית בלבד ללא צורך באישור של המחוז", אמר אנקר וציין שכעת התוכנית נמצאת בשלב גיבוש המסמכים והשלמתם. בסופו של כל התהליך הביורוקרטי התוכנית תקבל אישור סופי. ראש העיר וצוות התוכנית יקיימו ביום רביעי ב' טבת תשע"ה 24.12.14 בבית יד לבנים בשעה  17.30 מפגש אליו מוזמנים תושבי העיר ותושבי האזור, בו יציג צוות התכנון בפניהם את תוכנית המתאר שגובשה. הציבור יוכל לקבל מידע רחב על התוכנית והסבר מהיועצים בתחומים השונים.

 

סיכום תוכנית מתאר בית שאן

מערכת הכבישים החדשה


החל הרישום לקייטנות קיץ!

מועד אחרון לרישום: 26.6.2023

דילוג לתוכן