שר האוצר, משה כחלון בביקורו בבית שאן

שר האוצר, משה כחלון בביקורו בבית שאן

"מצאתי בבית שאן שדרת ניהול ומנהיגות שאפשר להתקדם איתה. לראש העיר יש דלת פתוחה אצלי"

בית שאן הסבירה והאירה לשר כחלון פנים, אפפה וחיבקה אותו  בחום. השר התחייב לסייע לה ככל יכולתו כדי להעמיד אותה על רגליים איתנות ובכך לייתר את הצורך בתכניות הבראה ובמענקים: "הגענו לבית שאן כי היא חשובה לנו. אני מאמין גדול בעיר בית שאן ואני שמח שמצאנו כאן שדרת ניהול ומנהיגות שאפשר להתקדם איתה. לראש העיר יש דלת פתוחה אצלי. נעשה כל שביכולתנו לקדם ביחד עם העירייה פרויקטים שיהפכו את בית שאן למקום עוד יותר טוב עבור תושביה. נסייע ליצירת פתרונות דיור ונחזק את התעשייה, התשתיות וכל מה שהעיר זקוקה כדי להמריא".

שר האוצר משה כחלון ערך בשבוע שעבר ביקור מקצועי ראשון בעיר בית שאן. אל השר נלוו אריאל יוצר – רכז פנים ושלטון מקומי, אורי אילן  שמכהן כיום בתפקיד יושב ראש הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז הצפון, גב' אסנת אלרואי – סגנית לראש מטה הדיור ובכירי משרד האוצר .

את הביקור פתח ראש העיר המארחת, רפאל בן שטרית, בסקירה לשר ולצוותו על אודות האתגרים הרבים עימם מתמודדת העיר בית שאן. בין הנושאים המרכזיים אותם הציג ראש העיר לשר ולצוותו:  הצורך הדחוף בשדרוג של תשתיות מים וביוב על רקע צמיחתה והתפתחותה של העיר, שדרוג מערך התברואה בעיר, שדרוג ופיתוח אזור התעשייה הצפוני, הצורך ב"מתיחת פנים" למרכז העיר ועוד.

לאחר ישיבת העבודה בלשכתו,  ערך ראש העיר סיור לכל הצוות בשכונות החדשות שנבנות והולכות בעיר, בפארק האקליפטוס, באזור התעשייה , במפעל ראדא ובמתחם הרכבת.

בן שטרית, אשר ציין כי זה הביקור הראשון של שר אוצר בבית שאן מזה 13 שנה, הציג בפני השר כחלון את התוכניות העתידיות וכן את השינוי והמפנה הדרמטי במצבה הכספי האיתן של העירייה והיציבות הכלכלית. ראש העיר הסביר, כי העירייה בראשותו הצליחה במאמצים כבירים, למחוק את חובות העבר, להעביר את העיר מקריסה טוטאלית, ממצב שבו היתה שרויה על סף  פשיטת רגל, ליציבות כלכלית. ראש העיר דיווח לשר האוצר על הדו״ח הכספי לשנת 2016 לפיו, עיריית בית שאן סיימה את השנה ללא גירעון ואף עם עודף תקציבי של 700 אלף שקל.

כמו כן, הציג ראש העיר בפני השר נושאים בעלי חשיבות לחיזוק חוסנה הכלכלי של העיר, ואמר, כי העיר עוברת שינוי קיצוני המושתת על ריכוז מאמץ בשלושה צירים מרכזיים: דיור במחיר שפוי, חינוך ותעסוקה.  "בתחום החינוך חוללנו שינוי דרמטי שמקבל עדיפות עליונה ובתחום התעסוקה קיימת באחרונה התעניינות בלתי רגילה.  ביטוי לכל ניתן למצוא בדבריו של מנהל פארק התעשייה שלוחת צבאים, עזרא שמיר, שאמר לי לפני שבועיים כי אזל לחלוטין מלאי הקרקעות בפארק התעשייה לאחר שכל הקרקעות שווקו לתעשיינים בהצלחה מהדהדת". בן שטרית הצטרף להכרזת שר האוצר לפני מספר על אודות עשיית צדק במדינה. "הצדק מתחיל בבית שאן. צדק חברתי, צדק חלוקתי ולתת מה שמגיע לעיר הזאת. העיר גדלה וזקוקה לדחיפה ולסיוע" אמר בן שטרית.

גזבר העירייה, עטאללה סבג, אמר לשר האוצר, כי בתוך מתווה תכנית ההבראה שבמסגרתה פועלת העירייה, תוך אילוצים ומגבלות בלתי מבוטלים, רושמת העירייה עודף תקציבי הנובע מהגדלת הכנסות, מצמצום הוצאות וממענקים מוגדלים שקיבלה העירייה. "אנחנו בעודף תקציבי, לא הקמנו מסגרת כי אין לנו צורך למרות שיש לנו היתרי אשראי. אין חובות, והיום יש התייצבות כלכלית", ציין סבג.

שר האוצר, שהאזין לסקירות בקשב רב, אמר למארחיו: "הגענו לבית שאן כי היא חשובה לנו. אני מאמין גדול בעיר בית שאן ואני שמח שמצאנו כאן שדרת ניהול ומנהיגות שאפשר להתקדם איתה. לראש העיר יש דלת פתוחה אצלי. נעשה כל שביכולתנו לקדם ביחד עם העירייה פרויקטים שיהפכו את בית שאן למקום עוד יותר טוב עבור תושביה. נסייע ליצירת פתרונות דיור ונחזק את התעשייה, התשתיות וכל מה שהעיר זקוקה כדי להמריא".

כחלון ציין כי "העיר עומדת בצורה יפה ומכובדת בתכנית ההבראה. הייתי פה כמה פעמים ואני מכיר את העיר היטב. התבשרנו שפארק התעשייה מלא ואני שמח מאוד על כך". לדבריו, התפיסה שלו היא לתקן עיוותים:  "עיר צריכה לעמוד על הרגליים בלי תכנית הבראה ובלי מענקים. אנחנו נעזור לכם לעמוד על רגליים איתנות ולגרום לכם ליצור מקורות הכנסה משלכם.  למשרד האוצר ולממשלה יש אפשרויות רבות לסייע לעיר. לביקורי כאן תהיה המשכיות בתשתיות ובתעשייה, שני תחומים שבהם אנחנו עקביים, עקשנים ונחושים להצליח", ציין כחלון.

שר האוצר דיווח כי באחרונה סייע עוד בשישה מיליון שקל לעיר במסגרת פרוייקט "מחיר למשתכן, ואחרי התוספת הקרקע תעלה 3000 ש"ח לכל יחידת קרקע. "לזוגות הצעירים בבית שאן מגיעה הזדמנות שווה. בטוחני שהמהלך יאפשר לקבלן להוזיל את העלויות באופן משמעותי שיאפשר לזוגות המתכננים לבנות את ביתם בבית שאן ליהנות מכך", אמר כחלון.

את אקורד הסיום של הביקור השמיע ראש העיר, כשאמר "לי באופן אישי, אין ספק שמשה כחלון הוא שר האוצר הטוב ביותר שהיה למדינת ישראל. אני שמח שמשרד האוצר קשוב לצורכי העיר בית שאן, המתמודדת עם אתגרים רבים".

ראש העיר סיכם את הביקור המוצלח בהבעת תקווה, כי תוצאותיו המבורכות ייראו בעיניים כבר בעתיד הקרוב. "הצגנו לשר האוצר את בית שאן היפה המתפתחת והצומחת. דרשנו עוד סיוע ממשלתי לטיפול בתשתיות ותקציבים נוספים לפיתוח בשכונות הוותיקות. קיבלנו בשורות טובות מאד בתחום הדיור, ״מחיר למשתכן״ ועוד. שר האוצר משה כחלון ידיד אישי וחבר אמיתי של בית שאן בממשלה. כחלון מנהיג אמיתי בגובה העיניים שעושה בתחומים החברתיים ולמען הפריפריה  גדולות ונצורות. את תוצאות הביקור נראה בתוך העיר ובעיקר בשכונות הוותיקות בתוך זמן קצר".

Related posts